Vill du se Idol? Swisha först.

Pär Lernström programleder Idol 2025. Alric Ljunghager/TV4.

TV4 väljer att följa marknadens “naturliga utveckling” genom att kostnadseffektivisera och omforma sig till en betaltjänst. Översättning: En rak höger mot public service. Notan blir 700 miljoner kronor. Nu är det dags för budgetrabatter.

Länge har kritik om ensidig och partisk nyhetsrapportering riktats mot SVT från högerdebattörer. Att TV4 nu lämnar marknätet som gratiskanal kan elda på denna kritik då utbudet av gratiskanaler minskar. Ansvaret för en allmän tillgång till nyhetsrapportering kommer nu helt att ligga hos Sveriges Television och Sveriges Radio. 

Att de tar detta ansvar betyder däremot ingen kostnadssänkning. Tvärtom. När TV4 lämnar marknätet så måste SVT och SR betala en större del av kostnaden – det blir hela 700 miljoner kr dyrare. 700 miljoner kronor som de istället hade kunnat satsa på nyhetsrapportering, programutveckling eller kulturbevakning. Vi är på väg mot en kraftigt försvagad public service. När kvaliteten försämras så leder det i sin tur till misstro både från publik och politiker. Misstro leder till politiska utredningar. Utredningar leder sedan till beslut om nedläggning. 

TV4 har varit med i racet länge. 1992 startade det som ett marknätsbolag och började sända svenska program in i våra vardagsrum. Sedan dess har TV4 varit en central aktör i nyhets- och kulturförmedling utan kostnad för publiken. Men vill du nu se Idol så måste du betala. Det enda som finns kvar, som ger allmän tillgång till kultur, är public service. 

Regeringen måste agera snabbt så att folket inte bär skulden för marknadens misslyckanden. 

Det borde bli enklare att jämföra nyheter, inte svårare. Men när gratiskanaler försvinner avgör plånboken vilken verklighet du ser. Ett steg närmare de amerikanska förhållandena.

Ett större ansvar för public service betyder inte större möjligheter. Och i slutänden är det skattebetalarna som betalar.  

Är det rimligt att folket ska betala priset när privata aktörer väljer att lämna marknätet? Endast för att de tycker att 200 000 tittare inte var nog lönsamt? 

Regeringen måste agera snabbt så att folket inte bär skulden för marknadens misslyckanden. 

Teracom är det statliga bolaget som driver marknätet. Deras priser är skyhöga. Nu är det dags att staten tar ansvar för public service och ser till att sänka priset för dem hos Teracom.

Men då tar det väl inte lång tid innan näringslivet skriker “konkurrens på lika villkor!”. 

Valentin Rodikov – S-Studenter