Annons:
Annons:

Socialdemokraterna i Värmland – listor i valet 2022

Riksdagslistan för Socialdemokraterna i Värmland.

1. Lars Mejern Larsson, Karlstad

2. Gunilla Svantorp, Årjäng

3. Mikael Dahlqvist, Hagfors

4. Sofia Skönnbrink, Eda

5. David Hakula, Kristinehamn

6. Jenny Boquist, Arvika

7. Lars-Gösta Blåvitt Elofsson, Karlstad

8. Ulrika Nilsson, Grums

9. Aakash Budathoki, Forshaga

10. Nathalie Björfeldt, Karlstad

11. Erivan Waysi, Grums

12. Emma Andersson, Karlstad

13. David Andergard, Kristinehamn

14. Linda Bååth, Karlstad

15. Samuel Carlén, Kristinehamn

16. Jessica Hildén, Kil

17. Daniel Blixt, Kristinehamn

18. Cristina Hjalmarsson, Kristinehamn

19. Mikael Sjövall, Karlstad

20. Ann Mlakar, Säffle

Läs

Läs en intervju med Sofia Skönnbrink, fyra på riksdagslistan, här.

Kandidater i regionvalet

1. Åsa Johansson, Hagfors

2. Daniel Schützer, Årjäng

3. Sofia Magnusson, Karlstad

4. Tobias Eriksson, Sunne

5. Sofia Skönnbrink, Eda

6. Kenneth Johannesson, Arvika

7. Marian Gustavsson, Forshaga

8. Erik Olsson, Karlstad

9. Jessica Hildén, Kil

10. Thomas Schultz, Kristinehamn

11. Gerd Karlsson, Arvika

12. Erivan Waysi, Grums

13. Anna Persson, Skoghall

14. Aakash Budathoki, Forshaga

15. Ann-Katrin Järåsen, Torsby

16. Per Aspengren, Karlstad

17. Eva Lotta Härdig-Eriksson, Storfors

18. Stefan Jonsson, Karlstad

19. Ulrika Nilsson, Grums

20. Stefan Åström, Arvika

21. Linda Johansson, Sunne

22. Bjarne Olsson, Kristinehamn

23. Marina Isaksson, Filipstad

24. Göran Eriksson, Hagfors

25. Jessica Larsson, Hagfors

26. Daniel Blixt, Kristinehamn

27. Karin Ardefelt, Kristinehamn

28. Johan Olsson, Säffle

29. Susanne Kielba, Karlstad

30. Niklas Hartwig, Munkfors

31. Michelle Hedberg, Säffle

32. Lars Näsström, Karlstad

33. Kristina Kristiansson, Årjäng

34. Gert Björnvall, Forshaga

35. Pia Falk, Munkfors

36. Anders Tallgren, Karlstad

37. Olga Ljung , Säffle

38. Samuel Carlén, Kristinehamn

39. Elin Gustavsson, Forshaga

40. Ulric Andersson, Munkfors

41. Lisa Levin, Arvika

42. Henrik Wiig Pettersson, Årjäng

43. Linda Bååth, Karlstad

44. Nils-Gunnar Andersson, Arvika

45. Åsa Valfridsson, Torsby

46. Mikael Johansson, Kil

47. Birgitta Johansson Hidén, Karlstad

48. Anders Berner, Karlstad

49. Emma Andersson, Karlstad

50. Andreas Johansson, Karlstad

51. Helen Einarsson, Kristinehamn

52. David Andergard, Kristinehamn

53. Birgitta Eklund, Eda

54. Svante Mlakar, Säffle

55. Inga-Lill Röhr, Kristinehamn

56. Anders Leander, Grums

57. Zenita Bäck, Torsby

58. Thomas Bäck, Säffle

59. Ann-Kristine Johansson, Kil

60. Helge Wiklund, Eda

61. Agneta Dagobert, Säffle

62. Thomas Rehn, Karlstad

63. Berit Thim, Arvika

64. Lars-Gösta Blåvitt Elofsson, Karlstad

65. Camilla Andreasson, Kristinehamn

66. Mattias Berntsen, Sunne

67. Åsa Hååkman Eriksson, Filipstad

68. Hans Jildesten, Kristinehamn

69. Karin Bäckman, Skoghall

70. Rafi Mirza, Grums

71. Kajsa Adolfsson, Kristinehamn

72. Kjell Larsson, Karlstad