Annons:
Annons:

Socialdemokraterna i Skåne – listor i valet 2022

Socialdemokraterna i Skånes riksdagslistor:

Riksdagslista, Malmö kommuns valkrets

1. Joakim Sandell
2. Rose-Marie Carlsson
3.Jamal El Haj
4. Zinaida Kajevic
5. Arwin Sohrabi Nejad
6. Vanja Andersson
7. Johan Sjöstrand
8. Ida-Therese Högfeldt
9. Ali Reza Yakhdani Riazi
10. Jaqueline Lenander
11. Christian Jönsson
12. Emilie Malm
13. William Spegel,
14. Helena Weigel
15. Nadjam Malik
16. Izabela Striner
17. Klas Abelson

Riksdagslista Skåne läns norra och östra valkrets

1.Anna Wallentheim, Hässleholm
2. Per-Arne Håkansson, Åstorp
3. Ewa Pihl Krabbe, Kristianstad
4. Jan Vokoun, Simrishamn
5. Marika Bjerstedt, Osby
6. Paul Gustafsson, Klippan
7. Kristin Skoog, Tomelilla
8. Fredrik Winberg, Kristianstad
9. Jessica Svensson, Klippan
10.Torgny Handreck, Ängelholm
11. Meta Jarl, Hässleholm
12 Ronny Nilsson, Perstorp
13.Therese Larsson Sturesson, Kristianstad
14. Miklos Liewehr, östra Göinge
15. Kerstin Engle, Ängelholm
16. Roger Persson, Tomelilla
17. Kristina Lindbåge, Kristianstad
18. Thomas Lindell, Hässleholm
19. Minette Jansson, Örkelljunga
20. Daniel Landin, Osby
21. Jenny Önnevik, Bromölla
22. Patrik Håkansson, Klippan
23. Sabina Månsson Hultgren, Kristianstad
24. Elo Johannesen, Hässleholm

Riksdagslista Skåne läns västra valkrets

1. Niklas Karlsson, Landskrona
2. Yasmine Bladelius, Helsingborg
3. Ola Möller, Helsingborg
4. Agneta Nilsson, Eslöv
5. Stefan Lissmark, Höör
6. Bedrija Halilovic, Svalöv
7. Anders Månsson, Bjuv
8. Carola Persson, Höganäs
9. Henrik Andersson, Hörby
10. My Rosell, Helsingborg
11. Tony Hansson, Eslöv
12. Jessika Kronvall, Landskrona
13. Tony Petersson, Höganäs
14. Liselott Ljung, Bjuv
15. Kenth Hellqvist, Helsingborg
16. Catherine Borgkvist, Helsingborg
17. Adis Heldic, Landskrona

Riksdagslista Skåne läns södra valkrets

1. Morgan Johansson, Lund
2. Marianne Fundahn, Trelleborg.
3. Adrian Magnusson, Ystad
4. Elin Gustafsson, Lund
5. Roland Wiking, Sjöbo
6. Laila Olsen, Staffanstorp
7. Viktor Eriksson, Burlöv
8. Catrin Tufvesson, Kävlinge
9. Leif Göthed, Svedala
10. Jessica Möller, Skurup
11. Paul Andersson, Lomma
12. Petra Revemark, Vellinge
13. Thomas Westman, Trelleborg
14. Cecilia Olsson Carlsson, Sjöbo
15. Per-Ola Nilsson, Ystad
16. Cecilia Dahl Andersson, Trelleborg
17. Andreas Johansson, Svedala
18. Elfva Barrio, Lund
19. Sebastian Merlöv, Lomma
20. Selvete Murtezi, Burlöv

Läs en intervju med Ewa Pihl Krabbe på riksdagslista Skåne läns norra och östra valkrets.

Regionlistan Mellankretsen

  1. Anna-Lena Hogerud, Regionråd, Lund
  2. Jonas Esbjörnsson, Vaktmästare, Landskrona
  3. Carina Dilton, Undersköterska, Staffanstorp
  4. Anders Svärd, Ombudsman, Svalöv
  5. Mecide Özer, Biståndshandläggare, Landskrona
  6. Mattias Olsson, Jur. Kand., Lund
  7. Gunilla Tornqvist, Fd Socialarbetare, Kävlinge
  8. David Westlund, Systemadministratör, Eslöv
  9. Klara Twete, Ämneslärare, Lund
  10. Aqba Ar Rawi, Krimonolog, Landskrona
  11. Susanne Asserfors, Verksamhetsassistent, Höör
  12. Pierre Sjöström, Kommunalråd, Socionom, Staffanstorp
  13. Eva Lilja, Säljare, Hörby
  14. Lars-Erik Jönsson, Industriarbetare, Kävlinge
  15. Ingrid Lennerwald, Pensionär, Fd Regionråd, Eslöv
  16. Besim Sylejmani, Boendestödjare, Hörby
  17. Marie Saltarski, Fritidspedagog, Staffanstorp
  18. Pär-Ola Nilsson, HR-Generalist, Lund
  19. Anette Nilsson, Personlig Assistent, Landskrona
  20. Tony Hansson, It-Konsult, Eslöv
  21. Eleni Rezaii Liakou, Modersmålslärare, Lund
  22. Hans Höglund, Teknikinformatör, Kävlinge
  23. Lene Rosén, Undersköterska, Höör
  24. Johan Hallberg Berndtsson, Sjukvårdsbiträde, Landskrona
  25. Pia Jönsson, Enhetschef, Staffanstorp
  26. Andreas Brodin, Systemstrateg, Lund
  27. Miroslav Han, Kemiassistent, Eslöv
  28. Jenny Tillander, Ombudsman, Landskrona
  29. Stefan Lissmark, Pensionär, Fd Socialarbetare, Höör
  30. Edvina Palmcrantz, Student, Lund
  31. Anders Landin, Undersköterska, Kävlinge
  32. Anna-Carin Håkansson, Undersköterska, Hörby
  33. Moataz Hadher, Tolk, Eslöv
  34. Gull-Britt Hallberg Fernström, Socionom, Staffanstorp
  35. Marcus Frej, Elektriker, Landskrona
  36. Lida Func, Sektionschef, Staffanstorp
  37. Anna Fernebro, Underhållstekniker, Landskrona
  38. John-Olle Niklasson, Taxichaufför, Landskrona

Regionlistan Sydostkretsen

  1. Maria Wharton Stjärnskog, Ombudsman, Skurup
  2. Christer Hovbrand, Föreståndare, Sjöbo
  3. Pia Ingvarsson, Kanslist, Simrishamn
  4. Per Skoog, Specialpedagog, Tomelilla
  5. Birgitta Cestrone Nyman, Demenssjuksköterska, Ystad
  6. Magnus Alm, Ombudsman, Skurup
  7. Cecilia Olsson Carlsson, Lärare, Sjöbo
  8. Roger Jönsson, Arbetsförmedlare, Ystad
  9. Anne-Maj Råberg, Vårdlärare, pensionär, Tomelilla
  10. Stefan Pettersson, Ombudsman, Ystad
  11. Christl Bengtsson, Undersköterska, Simrishamn
  12. Peter Boström, Driftstekniker, Tomelilla
  13. Ulla Valldén, Statsanställd, Sjöbo
  14. Jan Vokoun, Arbetsförmedlare, Simrishamn
  15. Karin Voltaire, Ombudsman, Ystad
  16. Riccard Axtelius, Fotograf, Ystad
  17. Jessica Möller, Undersköterska, Skurup
  18. Roger Persson, Elektriker, Tomelilla
  19. Ulrika Persson, Vårdbiträde, Simrishamn
  20. Tomas Micha, Lantmätare, Ystad
  21. Else-Beth Rolf, Skötare, Simrishamn
  22. Sejdi Karaliti, Maskinoperatör, Tomelilla
  23. Kitty Verngren, Undersköterska, Simrishamn
  24. Robert Buhre, Livsmedelsarbetare, Tomelilla

Regionlistan Sydvästkretsen II

  1. Leif Göthed, Ombudsman, Svedala
  2. Birgitta Almroth, Undersköterska, Trelleborg
  3. Paul Andersson, EU-fondsamordnare, Lomma
  4. Petra Revemark, Speciallärare, Vellinge
  5. Viktor Eriksson, Historielärare, Burlöv
  6. Sara Ulvinius, Ekonomichef, Svedala
  7. Lennart Höckert, Verksamhetsutvecklare, Trelleborg
  8. Selvete Murtezi, Lönekonsult, Burlöv
  9. Orvar Turegård, Civilekonom, Vellinge
  10. Hanna Skånberg, Stödpedagog, Trelleborg
  11. Sebastian Merlöv, IT-entreprenör, Lomma
  12. Agneta Persson, Barnsköterska, Vellinge
  13. Shkelzen Mehmeti, Bussförare, Burlöv
  14. Marie Sand, Samhällsplanerare, Lomma
  15. Håkan Dahmström, Undersköterska, Svedala
  16. Caroline Johansson, Simlärare, Vellinge
  17. Osman Biberic, Statsvetare, Trelleborg
  18. Ann-Sofie Hansson, Undersköterska, Trelleborg
  19. Geir Hansen, Vårdbiträde, Svedala

Regionlistan Nordvästkretsen

  1. Anna Ingers, Butiksmedarbetare, Helsingborg
  2. Mikael Skoog, Konsult, Helsingborg
  3. Susanne Jönsson, Pensionär, Ängelholm
  4. Johan Petersson, Ombudsman, Klippan
  5. Ulrika Thulin, Ombudsman, Bjuv
  6. Lennart Nilsson, Ombudsman, Höganäs
  7. Ann Danielsson, Pensionär, Helsingborg
  8. Christer Olsson, Fd anläggningsarbetare, Örkelljunga
  9. Tina Christensen, Badmästare, Åstorp
  10. Mikael von Krassow, Administratör, Ängelholm
  11. Jessica Andersson, Fastighetsskötare, Båstad
  12. Nemrud Büyükkaya, Läkare, Helsingborg
  13. Yvonne Augustin, Regionråd, Helsingborg
  14. Anders Månsson, Fastighetstekniker, Bjuv
  15. Gunilla Svensson, Fd Verksamhetschef, Klippan
  16. Menaid Nocic, Maskinoperatör, Åstorp
  17. Malin Odelsheim, Kriminalvårdare, Ängelholm
  18. Jeremie Poirer, Tillväxtstrateg, Helsingborg
  19. Minette Jansson, Socionom, Örkelljunga
  20. Niclas Svanberg, VVS-Montör, Båstad
  21. Kim Plunteman, Organisationskonsult, Helsingborg
  22. Patrik Håkansson, Studerande, Klippan
  23. Isabella Dzanko, Lärare, Åstorp
  24. Tommi Hakkala, Ombudsman Byggnads, Helsingborg
  25. Ingela Stefansson, Barnskötare, Båstad
  26. Vehid Stovrag, Maskinoperatör, Helsingborg
  27. Liselott Ljung, Undersköterska, Bjuv
  28. Patric Carlsson, Personlig assistent, Örkelljunga
  29. Åsa Larsson, Miljö- och hälsoskyddsinspektör, Ängelholm
  30. Richard Ridwall, Träarbetare, Åstorp
  31. Khawla Ibrahim, Processledare, Helsingborg
  32. Paul Gustafsson, Administratör, Klippan
  33. Tonka Frodlund, Produktionschef, Helsingborg
  34. Magnus Johansson, Maskinoperatör, Åstorp
  35. Katarina Kovacs Grönberg, Skådespelare, Helsingborg
  36. Markus Strandberg, Lagerarbetare, Helsingborg

Regionlistan Nordostkretsen

  1. Henrik Fritzon, Regionråd, Kristianstad
  2. Irene Nilsson, Skötare, Hässleholm
  3. Tommy Augustsson, Metallarbetare, Osby
  4. Helen Persson, Undersköterska, Kristianstad
  5. Anders Wallentheim, Undersköterska, Hässleholm
  6. Annika Molldén, Undersköterska, Bromölla
  7. Ronny Nilsson, Processoperatör, Perstorp
  8. Lena Dahl Wahlgren, Fritidslärare, Östra Göinge
  9. Ulf-Peter Honoré, Verksamhetsansvarig, Kristianstad
  10. Marianne Eriksson, Pensionär, Kristianstad
  11. Ola Lindahl, Fabriksarbetare, Hässleholm
  12. Lena Nilsson, Hälsokonsult, Hässleholm
  13. Hans Forsberg, Biblioteksassistent, Bromölla
  14. Elisabeth Holmer, Undersköterska/skötare, Perstorp
  15. Johan Holgersson, Pensionär, Östra Göinge
  16. Maria Reimer, Socionom, Osby
  17. Thomas Lindell, Arbetsledare, Hässleholm
  18. Jenny Hellberg, Fastighetsskötare, Kristianstad
  19. Elo Johannesen, Förrådsarbetare, Hässleholm
  20. Åsa Hammarstedt, Strategisk trafikplanerare, Bromölla
  21. Mikael Svensson, Truckförare, Osby
  22. Ewa Pihl Krabbe, Leg. Psykolog, Kristianstad
  23. Miklos Liewehr, Träindustriarbetare, Östra Göinge
  24. Elisabet Blomdahl, Distriktsläkare, Kristianstad
  25. Anders Westerlund, Lärare, Perstorp
  26. Linda Ingvarsson, Medicinsk sekreterare, Hässleholm
  27. Lars-Erik Björck, Fastighetsskötare, Kristianstad
  28. Meta Jarl, Verksamhetsansvarig, Hässleholm
  29. Daniel Petersson, Produktionsledare, Östra Göinge
  30. Monica Ero, Kommunalarbetare, Hässleholm
  31. Daniel Landin, Oppositionsråd, Osby
  32. Sofia Knutsson, Kock, Hässleholm

Regionlistan Sydvästkretsen 1

  1. Carina Svensson, Regionråd
  2. Andréas Schönström, Kommunalråd
  3. Marie Granlund, Riksdagsledamot
  4. Nihad Pasalic, Fil mag i pedagogik
  5. Linda Johnsson, Civilingenjör
  6. Stefan Pinjefors, Tågvärd
  7. Hanna Jokel, Systemutvecklare
  8. Ilmar Reepalu, Arkitekt
  9. Birgitta Eriksson, Socionom
  10. Erol Dramer, Parkarbetare
  11. Ida-Therese Högfeldt, Facklig administratör
  12. Mathias Persson, IT-specialist
  13. Anna Hansson, Distriktssköterska
  14. Abdulkhadir Mohamed Future, Bitr. verksamhetsledare
  15. Rose-Marie Gudmundsson, Arbetsförmedlare
  16. Ali Reza Yakhdani, Verksamhetsutvecklare
  17. Izabela Striner, Undersköterska
  18. Preben Karlsson, Pensionär
  19. Drita Kolgjini, Arbetsförmedlare
  20. Anders Magnhagen, Pensionär
  21. Helena Weigel, Lärare
  22. Jeton Abazi, Egenföretagare
  23. Annika Larsson, HR-administratör
  24. Muna Osman, Lärare
  25. Tayfun Erden, Industriarbetare
  26. Pegah Pekar, Miljöinspektör
  27. Patrik Lundström, Medlemsvärvare
  28. Charlotte A Eliasson, Verksamhetsutvecklare
  29. Zohair Mohammad, Elektrikerlärling
  30. Ann-Sofie Garsén, Enhetschef
  31. José Munoz, Fritidskonsulent