Annons:
Annons:

Socialdemokraterna i Jämtland Härjedalen – listor i valet 2022

Socialdemokraterna i Jämtland fastställde sina listor den 29 januari.

1. Anna-Caren Sätherberg, Åre

2. Kalle Olsson, Östersund

3. Lena Bäckelin, Sveg

4. Anders Frimert, Stugun

5. Therese Kärngard, Hackås

6. Bertil Johansson, Hammerdal

7. Jenny Sellsve, Lit

8. Jean-Luc Kabisa, Frösön

9. Rebecca Sjöstedt, Hoting

10. Pelle Johansson, Funäsdalen

11. Britt Carlsson, Aspås

12. Morgan Olsson, Blåsjöfallet

13. Alma Karlsson, Frösön

14. Göran Påhlson, Sveg

15. Susanne Pettersson-Graff, Pilgrimstad

16. Lars Björk, Lit

Läs en intervju med Lena Bäckelin på riksdagslistan här:

Lista i regionvalet:

1. Bengt Bergqvist, Strömsund

2. Katarina Nyberg-Finn, Frösön

3. Jonas Andersson, Ammer

4. Jenny Sellsve, Lit

5. Jakob Eiserman, Häljesund

6. Gunnel Persson Westin, Dvärsättt

7. Robert Uitto, Frösön

8. Karin Näsmark, Havsnäs

9. David Adervall, Ås

10. Cathrine Blomqvist, Bräcke

11. Christer Nordqvist, Sveg

12. Kholod Mahmood, Östersund

13. Anders Frimert, Stugun

14. Ida Collin, Norråker

15. Simon Sätherberg, Åre

16. Jenny Palin, Krokom

17. Anders Sundin, Östersund

18. Gunilla Larsson, Älvros

19. Roger Östlund, Bispgården

20. Malin Bergqvist, Edsåsdalen

21. Kent Rosenqvist, Rätan

22. Elvira Eriksson, Brunflo

23. Crister Leandersson, Kälarne

24. Maud Fortuna, Strömsund

25. Anders Magnusson, Frösön

26. Gudrun Olsson, Östersund

27. Claes-Göran Bergh, Ås

28. Susanne Pettersson-Graff, Pilgrimstad

29.Teodor Högström, Östersund

30. Britt Carlsson , Aspås

31. Kent Wassdahl, Tåsjö

32. Annika Nilsson, Borglunda

33. Conny Persson, Sveg

34. Elisabet Fjellström, Stugun

35. Sven-Åke Draxten, Kälarne

36. Katarina Rosberg, Trångsviken

37. Nils Lindberg , Åre

38. Inga-Maj Persson, Strömsund

39. Jerker Bexelius, Östersund

40. Gudrun Wikén, Ammer

41. Thomas Hägg, Mörsil

42. Eva Marcusdotter, Frösön

43. Stieg Englundh, Hede

44. Carina Grahn-Hellberg, Krokom

45. Maths Larsson, Duved

46. Petra Monwell, Hoting

47. Johan Palmqvist, Ammer

48. Eleanor Lundberg, Järpen

49. Björn Sandal, Östersund

50. Johanna Persson, Frösön

51. Marcus Toljamo, Hammarstrand

52. Monica Dahlén, Storåbränna

53. Tahar Khalfallah, Östersund

54. Lena Holmgren, Stugun

55. Amanullah Nabizada, Östersund

56. Henny Möhlnhoff-Lindkvist, Järpen

57. Peter Bergman, Östersund

58. Julia Aune Larsson, Stugun

59. Tommy Wisfelt, Norderön

60. Eva Ifrén-Göransson, Pilgrimstad

61. Mohamed Natour, Östersund

62. Alma Karlsson, Frösön

63. Kjell Grafström, Hammarstrand

64. Anitha Olofsson, Östersund

65. Bob Jonsson, Stugun

66. Lisa Lundell, Brunflo

67. Anton Waara, Östersund

68. Ingrid Göransson Rosell, Östersund

69. Stefan Fax, Östersund

70. Karolina Junell, Duved

71. Kjell Berg, Ocksjön