Annons:
Annons:

Socialdemokraterna i Halland – listor i valet 2022

Riksdagslistan i valet 2022 för Socialdemokraterna i Halland.

1. Jennie Nilsson, Halmstad, 50 år 

2. Adnan Dibrani, Varberg, 37 år

3. Aida Birinxhiku, Falkenberg, 23 år 

4. Arber Gashi, Halmstad, 27 år

5. Magdalena Sundqvist, Kungsbacka, 50 år 

6. Ronny Löfquist, Hylte, 47 år

7. Therese Stoltz, Varberg, 35 år

8. Jonas Påhlsson, Laholm, 39 år

9. Helen Ung Le, Kungsbacka, 37 år

10. Andreas Engebrethsen, Falkenberg, 40 år 

11. Annita Asplid, Laholm, 75 år 

12. Krister Mattsson, Hylte, 63 år

13. Urszula Hansson, Halmstad, 45 år 

14. Johan Lindahl, Halmstad, 34 år

15. Lise-Lotte Bensköld Olsson, Varberg, 56 år 

16. Per Svensson, Falkenberg, 39 år

17. Miranda Bodiroza, Falkenberg, 22 år 

18. Jonas Strand, Kungsbacka, 48 år

19. Maj-Britt Rane Andersson, Kungsbacka, 82 år 

20. Anton Karlsson, Varberg, 21 år 

21. Eva Borg, Kungsbacka, 63 år

22. Conny Jönsson, Halmstad, 43 år 

23. Jenny Bolgert, Varberg, 42 år

24. Ermin Skoric, Kungsbacka, 38 år

25. Sandra Löberg Erlandsson, Halmstad, 36 år 

26. Magnus Jeppesen, Halmstad, 40 år 

27. Jenny Robertsson, Halmstad, 40 år

28. Lukas Nord Axelsson, Varberg, 30 år 

29. Fatma Hergul, Halmstad, 58 år

Läs en intervju med Aida Birinxhiku här.

Regionlistan

  1. Lise-Lotte Bensköld Olsson, 56, Rolfstorp
  2. Per Stané Persson, 54, Halmstad
  3. Margit Bik, 63, Halmstad
  4. Jonas Strand, 48, Kungsbacka
  5. Therese Stoltz, 36, Varberg
  6. Patrik T. Nilsson, 56, Vessigebro
  7. Helen Ung Lé, 37, Kungsbacka
  8. Johan Lindahl, 34, Oskarström
  9. Camilla Gustafsson, 54, Långaryd
  10. Lars Fritzon, 61, Våxtorp
  11. Iréne Gustavsson, 64, Falkenberg
  12. Sebastian Ghafari, 29, Halmstad
  13. Kerstin Nilsson, 73, Getinge
  14. Christoffer Johansson, 38, Gödestad
  15. Malin Karlsson, 35, Oskarström
  16. Gustaf Kristensson, 42, Falkenberg
  17. Monica Yngvesson, 76, Laholm
  18. Martin Hjulström, 42, Fjärås
  19. Elisabet Abrahamsson, 67, Stråvalla
  20. Rasmus Eliasson, 39, Halmstad
  21. Ann-Christin Wendpaap, 54, Hylte
  22. Lars-Göran Carlén, 62, Varberg
  23. Susanne Arvidsson, 60, Kungsbacka
  24. Mikael Delin, 58, Kungsbacka
  25. Jeanet Kjöller, 55, Oskarström
  26. Huseyin Mirza Karagöz, 57, Halmstad
  27. Suada Avdic, 63, Varberg
  28. Rasmus Thunberg, 21, Varberg
  29. Maud Lanne, 68, Åsa
  30. Jörgen Johansson, 56, Laholm
  31. Anna Ekstedt Lingvall, 27, Oskarström
  32. Fredrik Jarlestål Jensen, 36, Oskarström
  33. Emelie Lindqvist, 31, Slöinge
  34. Per-Yngve Bengtsson, 71, Torup
  35. Elina Berg, 39, Våxtorp
  36. Conny Carlsson, 54, Getinge
  37. Marita Johansson, 67, Gullbrandstorp
  38. Kim Johansen, 62, Falkenberg
  39. Miranda Bodiroza, 22, Falkenberg
  40. Niklas Svensson, 33, Varberg
  41. Fabiola Kindblad, 47, Harplinge
  42. Bo Bjelvendstedt, 65, Halmstad
  43. Elisabeth Mellgren, 69, Varberg
  44. Rasmus Petrusson, 68, Fjärås
  45. Sawsan Mohamed Salih, 46, Halmstad
  46. Peter Nofors, 58, Halmstad
  47. Ann-Louise Lundqvist, 70, Kungsbacka
  48. Irhan Kasic, 61, Falkenberg
  49. Birgitta Sagdahl Wildtberg, 75, Bua
  50. Lukas Nord, 30, Bua
  51. Sirpa Kutti, 57, Halmstad
  52. Samir Bajraktari, 56, Halmstad
  53. Britt Rehbinder, 67, Tvååker
  54. Mikael Andersson, 59, Unnaryd
  55. Åsa Andersson, 64, Vallda
  56. Ulf Johansson, 64, Halmstad
  57. Catharina Berghorn, 75, Falkenberg
  58. Carlos Paredes Gallardo, 63, Varberg
  59. Jannike Karlsson, 50, Halmstad
  60. Dahn Persson, 70, Falkenberg
  61. Jeanette Örenmark, 57, Hishult
  62. Linné Torbjörnsson, 56, Halmstad
  63. Johanna Sundberg, 45, Falkenberg
  64. Tarek Al-Jarouchi, 48, Halmstad
  65. Kajsa Nielsen Nord, 60, Varberg
  66. Lars Abrahamsson, 72, Strålvalla
  67. Linn Silverby, 47, Varberg
  68. Bo Rundberg, 66, Falkenberg
  69. Yen Gunnarsson, 62, Falkenberg