Annons:
Annons:

Vikarien som valde statsministern hoppas bli ordinarie

Paula Örn har tidigare varit ersättare i riksdagen och fick då rösta fram Magdalena Andersson som statsminister. Foto: Socialdemokraterna i Ale kommun

Tydliga röda vindar bäddar för att Göteborgsområdet får in ytterligare en kandidat till riksdagen, menar Paula Örn från Ale som står näst på tur att komma in.

I Göteborgsområdet ser riksdagslistans topp ut som förra valet och på plats fyra finns Paula Örn, tidigare kommunstyrelseordförande i Ale. I år tror hon att det innebär att hon kommer in i riksdagen.

– Nu har vi haft lite siffror att räkna på och det kan bli tufft och det kommer till stor del att bero på hur det går för SD men vi tror att vi kommer att ta ytterligare ett mandat, säger Paula Örn.

Dessutom spelar det ytterligare in hur det går för L och MP.

– Om båda trillar ur riksdagen så borde det vara lugnt för oss med ett fjärde mandat.

Det blir i så fall inte första gången Paula Örn tar plats i riksdagen. Under förra året gjorde hon ett inhopp som ersättare och hann då med flera statsministeromröstningar.

– Ja, det var så klart en spännande tid.

Dessutom hamnade hon i utbildningsutskottet vilket hon beskriver som att det passade som hand i handsken.

– Jag har varit lärare och arbetat för Lärarförbundet så de frågorna kan jag.

Vad hon helst skulle vilja syssla med menar hon är öppet.

– Som kommunpolitiker kan du mycket om väldigt många områden och jag tror det är viktigt att ta med den här kunskapen in i riksdagen för att kunna fatta beslut om lagar som fungerar som de är tänkta när de ska implementeras på kommunnivå.

Paula Örns intresse för politik skulle kunna sammanfattas som “barn och betong” med skolfrågor nära hjärtat, men också med intresse för att bygga det fysiska samhället med infrastruktur och bostäder.

– Jag gillar att bygga saker, oavsett om det är barnens framtid eller bostäder och vägar.

Socialdemokraterna i Göteborgsområdets riksdagslista:

  1. Kenneth G Forslund, Kungälv
  2. Aylin Fazelian, Mölndal
  3. Joakim Järrebring, Alingsås
  4. Paula Örn, Ale
  5. Patrik Linde, Härryda
  6. Katarina Bosetti Kristoffersson, Partille
  7. Anton César, Alingsås
  8. Elpida Georgitsi, Mölndal
  9. Ludwig Andreasson, Tjörn
  10. Isabelle Asadian Strandman, Partille
  11. Ronnie Bryngelsson, Öckerö
  12. Ulrika Winblad, Kungälv
  13. Kristian Hermansson, Lilla Edet
  14. Renée Bengtsson, Lerum
  15. Jonas Andersson, Kungälv
  16. Ida Melin, Stenungsund
  17. Johnny Sundling, Ale
  18. Kristin Arplöw, Härryda
  19. Jon Haraldsson, Lerum
  20. Rosalie Sanyang, Tjörn
  21. Johnny Alexandersson, Stenungsund
  22. Ingela Rossi, Kungälv
  23. Stefan Gustafsson, Mölndal
  24. Alexandra Degerborg Wijk, Öckerö
  25. Jerry Johansson, Partille
  26. Lena Orstadius, Ale
  27. Sebastian Aronsson, Alingsås
  28. Kajsa Lakovic, Härryda
  29. Jesper Eneroth, Kungälv
  30. Emma Lennholm, Tjörn
Annons:
Annons: