Annons:
Annons:

Socialdemokraterna i Västmanland – listorna i valet 2022

Riksdagslistan i valet 2022 för Socialdemokraterna i Västmanland.

1. Åsa Eriksson, Norberg

2. Olle Thorell, Surahammar

3. Lena Johansson, Västerås

4. Joakim Borg, Västerås

5. Amanda Lindblad, Sala

6. Marino Wallsten, Fagersta

7. Ann-Louise Molin Östling, Västerås

8. Adnan Sipovic, Köping         

9. Sara Axelsson Gustafsson, Arboga

10. Per Ågren, Köping

11. Maria Kesselring, Västerås

12. Dennis Nilsson, Västerås

13. Linda Söder-Jonsson, Kungsör

14. Foad al Hasan, Västerås

15. Shazia Qorbani, Köping

16. Jakob Yildiz, Västerås

17. Camilla Runerås, Sala

18. Niklas Nordlund, Köping

19. Ingrid Hellström, Norberg

20. David Rutström, Köping

Östra regionlistan

1. Ulrika Spårebo, Sala

2. Daniel Pettersson, Västerås

3. Karolina Myllergård, Västerås

4. Fehmi Paulus, Västerås

5. Kristina Nyberg, Sala

6. Dennis Nilsson, Västerås

7. Annika Lind, Västerås

8. Robert Lennes, Västerås

9. Nelda Morosini Oelza, Västerås

10. Sven Frank, Sala

11. Malin Kauranen, Västerås

12. Jonas Persson, Västerås

13. Ann-Christine Björkman, Västerås

14. Daniel Hedlund, Sala

15. Alexandra Mentzas, Västerås

16. Tommy Södergård Åkesson, Västerås

17. Carina Kristoffersson, Sala

18. Kjell Henriksson, Västerås

19. Hannah Widmark, Västerås

20. Tommy Levinsson, Västerås

21. Lisa Pettersson, Västerås

22. Niklas Gustafsson, Västerås

23. Sofia Fors, Västerås

24. Måns Gustavsson, Sala

25. Elvira Sitkevica, Västerås

26. Peter Aronsson, Västerås

27. Sheraz Al Hasan, Västerås

28. Måns Koskinen, Västerås

29. Elzbieta Norling, Västerås

30. Arent Persson, Västerås

31. Josefine Bäckström, Västerås

32. Per-Åke Olofsson, Västerås

33. Hanna Uutela, Västerås

34. Per-Olov Rapp, Sala

35. Maria Kesselring, Västerås

36. Foad al Hasan, Västerås

37. Anne-Marie With, Västerås

38. Sten Helleng, Västerås

39. Sanna Bleckert, Sala

40. Edgar Velasquez, Västerås

41. Katja Nordberg, Västerås

42. Jacob Eriksson, Västerås

43. Eva Åberg, Sala

44. Mursal Ahmed Abdugadir, Västerås

45. Susanne Malm, Västerås

46. Per Pochat, Västerås

47. Tanja Karppinen, Västerås

Västra regionlistan

1. Kenneth Östberg, Norberg

2. Åse Ellingsen Vesper, Köping

3. Shpetim Pirraku, Köping

4. Angelica Stigenberg, Kungsör

5. Marino Wallsten, Fagersta

6. Malin Carnbring, Hallstahammar

7. Per Strengbom, Kungsör

8. Marie Brohlin, Köping

9. Joakim Rönnberg, Arboga

10. Ingrid Hellström, Norberg

11. Ricky Steen, Skinnskatteberg

12. Ann-Sofie Hesselbäck, Surahammar

13. Örjan Andersson, Hallstahammar

14. Lena Wiborg, Arboga

15. Abdul Qorbani, Köping

16. Ulrika Skoglund, Fagersta

17. Per Ågren, Köping

18. Helena Öling, Skinnskatteberg

19. Chris Marlowe, Surahammar

20. Liselott Eriksson, Kungsör

21. Joakim Göransson, Surahammar

22. Ann-Marie Lundin, Köping

23. Abdollah Abdi, Surahammar

24. Natalie Nordström, Kungsör

25. Hannu Pikki, Köping

26. Eva Hölke, Norberg

27. David Johansson, Arboga

28. Christine Bagger, Skinnskatteberg

29. Amir Habib, Kungsör

30. Lena Eldståhl, Fagersta

31. Rolf Korsbäck, Hallstahammar

32. Arzu Hajiyeva, Köping

33. Niko Ljevar, Hallstahammar

34. Martina Fransson, Arboga

35. Hans-Erik Johansson, Skinnskatteberg

36. Pia Håkansson, Hallstahammar

37. Peter Vesper, Köping

38. Beatrice Granlund, Surahammar

39. Olle Rahm, Norberg

40. Jenny Björklöv, Köping

41. Klaus Jesse, Skinnskatteberg

42. Maria Hessleryd, Köping

43. Mikael Peterson, Kungsör

44. Carola Gustafsson Hegonius, Hallstahammar

45. Niklas Malmberg, Hallstahammar

46. Marie Norin Junttila, Kungsör

47. Claes Nilsson, Surahammar

48. Annelie Green, Arboga

49. Mikael Andersson, Hallstahammar

50. Tove Winqvist Owetz, Norberg

51. Dan Stigenberg, Kungsör

52. Elisabeth Pettersson, Norberg

53. Mikael Thesslund, Surahammar

54. Tina Nordlund, Köping

55. Thure Andersen, Hallstahammar

56. Mariette Sjölund, Hallstahammar

Läs mer:

Läs en intervju med två av de nya namnen på listan här.