Flera nya länder erkänner Palestina
Flera nya länder erkände Palestina som stat i samband med toppmötet under FNs generalförsamlings 80:e möte som hölls i New York förra veckan.
”För att återuppliva hoppet om fred för palestinier och israeler, och för en tvåstatslösning, erkänner Förenade Kungadömet formellt staten Palestina”, skrev Storbritanniens premiärminister Keir Starmer på X när han lämnade beskedet.
Bland de övriga länder som erkände Palestina finns Frankrike, Kanada, Australien, Portugal och Luxemburg. I Paris visade en skärm den palestinska och den israeliska flaggan tillsammans med en fredsduva på Eiffeltornet inför det franska formella erkännandet, som president Emmanuel Macron gjorde i FNs generalförsamling.
– Vi vill att två stater som lever sida vid sida i fred och säkerhet blir verklighet, sa han.
Drygt 150 stater har nu erkänt Palestina, som har observatörsstatus men inte rösträtt i FN. Tidigare i september gav också FNs generalförsamling sitt stöd till den så kallade New York-deklarationen om en tvåstatslösning; bara tio länder röstade emot, däribland USA, Israel och Ungern. Deklarationen är resultatet av en internationell konferens om tvåstatslösningen som hölls i juli under ledning av Frankrike och Saudiarabien.
Sverige erkände som första EU-land Palestina i oktober 2014.
– Det finns de som säger att vi väljer ena partens sida. Inget är mer felaktigt. Vi ställer oss på fredsprocessens sida, sa dåvarande utrikesminister Margot Wallström (S).
